Senin, 15 Agustus 2011

RPP B.SUNDA KLS 5 SEM 1


Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 1 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 sampai dengan 4
Alokasi  Waktu                       :  8  x 35


Standar Kompetensi             :

5.1.  Mampu menyimak, memahami dan menanggapi berbagai  berbagai jenis wacana lisan yang berupa penjelasan dari narasumber, pesan melalui telepon dan membaca cerita pendek.

Kompetensi Dasar                

5.1.1.Menyimak penjelasan dari narasumber.
5.1.2 Menyimak pesan lewat tatap muka atau telepon dan mencatat pesan.

Indikator

·               Nuliskeun pokok-pokok caritaan sumber.
·               Nyieun pertanyaan anu larap jeung poko-poko caritaan.
·               Nyieun tanggapan kana eusi katerangan nara sumber jeung merhatikeun tata basa nu digunakaeun .
·               Nuliskeun hal pokok tina pesen anu ditepikeun.
·               Nyieun tanggapan kana eusi kalimah.
·               Nepikeun deui pesen/ amanat secar lisan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menuliskan hal-hal pokok cerita dari narasumber.
·               Membuat pertanyaan yang sesuai dengan pokok cerita.
·               Membuat tanggapan terhadap keterangan narasumber.
·               Mencatat dan menyampaikan pesan yang diterima.

Materi Pokok

·               Keterangan narasumber.
·               Ngaregepkeun pesen telepon.

Metoda Pembelajaran

·               Demontrasi.
·               Ceramah.
·               Pemberian tugas


Langkah-langkah Pembelajaran

A.          Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Mengatur tempat duduk anak.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Ngaregepkeun katerangan narasumber.
·         Nyatetkeun poko-poko caritaan narasumber.
·         Ngajukeun pertanyaan anu larap jeung poko-poko caritaan narasumber.
·         Mere tanggapan kana katerangan narasumber.
·         Maca paguneman dina telepon anu eusina nepikeun talatah.
·         Nuliskeun hal-hal pokok tina eta pesen.
·         Nyieun rangkuman tina eta paguneman kalawan basa nu bener.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

·               Kaset
·               Telepon.
·               Nara sumber
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian       

Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Eusian
                            Isian.
















Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 2 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan  2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi             :

5.2.  Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan mengangapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, menyampaikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.

Kompetensi Dasar                

5.2.1.Menaggapi suatu persoalan atau peristiwa.


Indikator

·               Ngajelaskeun masalah atawa kajadian di sakola ku basa nu puguh entep seureuhna
·               Nyieun tanggapan kana eta pasualan/ kajadian.
·               Mere saran atawa komentar dibarengan ku merhatikeun alesan nu kaharti ku akal.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menjelaskan masalah atau peristiwa yang terjadi  di sekolah.
·               Membuat tanggapan terhadap suatu masalah atau peristiwa.
·               Memberikan saran terhadap kejadian tersebut dengan alasan yang masuk di akal.


Materi Pokok

·               Kajadian di sakola.

Metoda Pembelajaran

·               Ceramah.
·               Tanya jawab
·               Pemberian tugas



Langkah-langkah Pembelajaran

A.     Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Memeriksa Pekerjaan Rumah..
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca atawa merhatikeun hiji pasualan/ kajadian.
·         Ngajelaskeun pasualan/ kajadian ku basa nu runtut.
·         Nyieun Tanggapan kana eta kajadian atawa pasualan.
·         Mere saran jeung solusi kana eta kajadian.
·         Ngomentaran kana saran nu diajukeun babaturan.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

·               Tek wacana.
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian
           
Teknik             :  Tes lisan
Bentuk            :   Kinerja






















Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 3)

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi             :

5.3.  Mampu membaca, memahami, dan menaggapi berbagai bentuk wacana tulis dengan membaca intensif, membacakan puisi, dan membacakan dongeng..

Kompetensi Dasar                

5.3.1  Membaca dalam hati.

Indikator

·               Maca gancang ( 250 kecap /menit).
·               Nyebutkeun isi tina eta bacaan.
·               Ngajawab pananya nu aya patalina jeung bacaan.
·               Nuliskeun kecap-kecap penting tina eta bacaan.
·               Nangtukeun gagasan poko tina eta bacaan.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Membaca cepat ( 250 kata / menit ).
·               Menyebutkan isi dari bacaan.
·               Menjawab pertanyaan bacaan.
·               Menentukan gagasan pokok dari bacaan tersebut.

Materi Pokok

·               Wacana 200 – 350 kecap.

Metoda Pembelajaran

·               Demontrasi.
·               Pemberian tugas


Langkah-langkah Pembelajaran

A      Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca gancang hiji wacana tina eta wacana.
·         Ngajawab pananya tina eta wacana.
·         Nuliskeun kecap-kecap penting tina eta wacana.
·         Nyaritakeun deui eta wacana ku basa sorangan.
·         Nangtukeun gagasan pokok tina eta carita.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks bacaan
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian       
Teknik             :  Tes lisan.
Bentuk            :   Kinerja































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 4 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4 x 35


Standar Kompetensi            

5.4.  Mampu n\mengungkapkan pikiran . perasaan dan keinginan secara tertulis dalam menulis cerita, menyusun peragraf, menulis surat, meringkas bacaan, menulis.

Kompetensi Dasar
      
5.4.1  Menulis cerita.

Indikator

·               Ngaruntuykeun gambar sacara logis.
·               Nangtukeun karakter tokoh tina eta gambar seri.
·               Nuliskeun carita sarta palakuna nepi ka jadi hiji karangan.
·                

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menyusun gambar secara logis.
·               Menentukan watak pada tokoh gambar-gambar seri.
·               Menuliskan cerita serta pelakunya menjadi karangan sempurna.

Materi Pokok

·               Gambar seri.

Metoda Pembelajaran

·               Ceramah.
·               Tanya jawab
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A      Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Memeriksa PR.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Nengetan gambar seri katut bacaanana
·         Tuluy ngabandingkeun gambar-gambar seri jeung bacaanana
·         Ngaruntuykeun eta gambar supaya sagodos jeung bacaanana.
·         Ngajawab pananya nu larap jeung eta carita.
·         Nyaritakeun eta carita make basa sorangan.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber

·               Gambar seri
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian       

Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Uraian.





























Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 5 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi            

5.2 .  Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan mengangapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, menyampaikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.

Kompetensi Dasar                

5.2.2  Berwawancara dengan narasumber.

Indikator

·               Nangtukeun hal-hal anu kudu  dipikanyaho tina eta wawancara.
·               Nuliskeun daftar pertanyaan pikeun wawancara luyu jeung jejerna.
·               Ngalaksanakeun wawancara jeung narasumber sarta merhatikeun basa nu kudu dipake.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menentukan hal-hal yang perlu diketahui dalam wawancara.
·               Menentukan daftar pertanyaan yang akan diajukan
·               Melaksanakan wawancara dengan menggunakan tata bahasa yang benar.

Materi Pokok

·               Ngawawancara.

Metoda Pembelajaran

·               Demontrasi.
·               Tanya jawab
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

            A.     Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Mengatur tempat duduk anak.
·         Apersepsi.



B.     Kegiatan Inti
·         Maca conto teks wawancara.
·         Nangtukeun narasumber nu rek diwawancara.
·         Nuliskeun hal-hal nu rek diwawancarakeun.
·         Nyieun laporan hasil wawancara.
·         Mere komentar kana hasil wawancara babaturan.


            C.     Kegiatan Akhir.
·         Penugasan untuk wawancara tokoh/ narasumber di lingkungannya..

Alat dan Sumber

·               Conto teks.
·               Narasumber.
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian
           
Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Eusian
                            Isian.
























Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 6 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi            

5.3.   Mampu membaca, memahami, dan menaggapi berbagai bentuk wacana tulis dengan membaca intensif, membacakan puisi, dan membacakan dongeng.

Kompetensi Dasar                

5.3.2. Membacakan puisi pilihan sendiri.

Indikator

·               Nyebutkeun unsur-unsur nu aya dina puisi jeung prosa.
·               Ngabedakeun antara puisi jeung prosa.
·               Ngeusian tabel ngenaan perbedaan puisi jeung prosa.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menyebutkan unsur-unsur dalam puisi dan prosa.
·               Membedakan puisi dan prosa.
·               Menuliskan perbedaan antara puisi dan prosa..

Materi Pokok

·               Ngabandingkeun prosa jeung puisi.

Metoda Pembelajaran

·               Ceramah
·               Demontrasi.
·               Tanya jawab
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A     Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Mengumpulkan tugas.
·         Apersepsi.



B.     Kegiatan Inti
·         Maca wangun prosa jeung puisi nu geus disadiakeun.
·         Nuliskeun unsur-unsur nu aya dina puisi jeung prosa.
·         Ngabedakeun antara puisi jeung prosa.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan.
·         Memberi tugas.

Alat dan Sumber

·               Prosa
·               Teks puisi
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian
           
Teknik             :  Lisan
Bentuk            :   Kinerja.






























Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 7 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi            

5.4.  Mampu n\mengungkapkan pikiran . perasaan dan keinginan secara tertulis dalam menulis cerita, menyusun peragraf, menulis surat, meringkas bacaan, menulis.

Kompetensi Dasar                

5.4.2 Menyusun paragraf.

Indikator

·               Nyusun kalimah acak jadi carita anu logis nepi ka mangrupa paragraf/ karangan.
·               Nangtukeun kalimah utana nu aya dina paragraf.
·               Nuliskeun pokok pikiran utama jeung pikiran anu ngajelaskeun kana paragraf.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Menyusun  kalimat acak menjadi sebuah cerita.
·               Menentukan pokok kalimat pada tiap paragraf.
·               Menuliskan pokok pikiran  utama jeung pikiran anu ngajelaskeunkana paragraf.

Materi Pokok

·               Mekarkeun paragraf.

Metoda Pembelajaran

·               Ceramah
·               Diskusi
·               Tanya jawab
·               Pemberian tugas





Langkah-langkah Pembelajaran

A     Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Membuat kelompok.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca huji wacana nu runtuyan kalimahna diacak.
·         Nyusun kalimah tadi jadi hiji paragraf nu puguh caritana.
·         Ngalengkepan sababaraha paragraf ku kecap anu luyu.
·         Nuliskeun pokok pikiran utama tina eta paragraf.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Menyimpulkan pelajaran yang telah disampaikan.
·         Memberi tugas.

Alat dan Sumber

·               Teks wacana
·               Buku paket penerbit Geger Sunten.

Penilaian
           
Teknik             :  Lisan
Bentuk            :   Kinerja.






















Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 8 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  5 ( lima  ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi            

5.2 .  Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan mengangapi suatu persoalan, berwawancara, mendeskripsikan benda atau alat, menyampaikan pendapat, menyimpulkan isi dialog, memerankan drama pendek.

Kompetensi Dasar                

5.2.3.      Mendeskripsikan  benda atau alat.

Indikator

·               Mendeskripsikan barang boh alus boh goreng sacara obyektif.

Tujuan Pembelajaran

Siswa dapat           :
·               Mendeskripsikan benda secara obyektif.
·               Membedakan benda atau alat sesuai kegunaanya.

Materi Pokok

Mendeskripsikan barang.

Metoda Pembelajaran

·               Ceramah.
·               Tanya jawab

Langkah-langkah Pembelajaran

            A.     Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Memeriksa tugas.
·         Apersepsi.





B.     Kegiatan Inti
·         Nitenan rupa-rupa barang nu geus disadiakeun.
·         Nuliskeun ngaran eta barang.
·         Ngabedakeun ngaran eta barang.
·         Ngabedakeun barang dumasar kana kagunaanana
            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.

Alat dan Sumber

·               Gambar-gambar pakakas.
·               Buku paket penerbit geger sunten.

Penilaian
           
Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Eusian
                       



Tidak ada komentar:

Posting Komentar