Senin, 15 Agustus 2011

RPP B.SUNDA KLS 3 SEM 1


Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  (1)

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :  3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :  1 dan 2
Alokasi  Waktu                       :  4  x 35


Standar Kompetensi             :
3.3        Mampu membaca, memahami, serta menangga berbagai bentuk dan jenis  
         Wacana tulis dengan membaca intensif, membaca nyaring serta membaca puisi.

Kompetensi Dasar                
3.3.1. Membaca dalam hati ( membaca intensif ).

Indikator
·               Neangan  harrti kecap- kecap penting tina eta bacaan.
·               Ngalengkapan kalimah ku jawaban nu larap/ luyu.
·               Ngajawab pananya nu eusina  aya patalina jeung bacaan .
·               Nyindekkaeun eusi wacana.
·               Nyieun ringkasan  tina eusi wacana.

Tujuan Pembelajaran
·               Siswa dapat menyebutkan sinonim dari kata-kata penting dalam bacaan.
·               Siswa dapat melengkapi kalimat dengan jawaban yang sesuai.
·               Siswa dapat menjawab pertanyaan dari bacaan.
·               Siswa dapat membuat ringkasan dari isi bacaan.

Materi Pokok
Teks Basajan.

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran

A.          Kegiatan Awal.
·         Berdoa, mempersiapkan, materi ajar.
·         Apersepsi.
B.     Kegiatan Inti
·         Siswa maca wacana nu geus disadiakeun dina jero hate.
·         Nuliskeun kecap-kecap penting tina wacana sarta  neangan harti kecap.
·         Ngalengkepan kalimah anu luyu jeung wacana.
·         Ngajawab pananya ngenaan eusi bacaan.
·         Nyieun ringkesan  tina eta bacaan.
            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks wacana.
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian       
Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Eusian






































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 2 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 sampai dengan 4
Alokasi  Wakto                       :   8 x 35

Standar Kompetensi             :

3.4.        Mampu mengungkapkan  fikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis    
          dengan menulis kalimat berita , kalimat tanya, kalima perintah, kalimat        
          luas, dan menulis paragraf denagn memperhatikan ejaan dan tanda baca.


Kompetensi Dasar                

3.4.3  Menulis kalimat tanya.

Indikator
·               Nyebutkeun kecap-kecap pananya.
·               Ngagunakeun kalimah pananya keur babaturan  jeung keur saluhureun kalawan merenah.
·               Nanya babaturan atawa kasaluhureun ngagunakeun pilihan kecap nu merenah.
·               Nuliskeun kalimah pananya nu ngagunakeun kecap pananya ngenaan sabab musabab, waktu jeung tempat.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat menggunakan kalimat tanya yang ditujukan kepada teman dan orang lain yang lebih tua dengan menggunakan kaliamt yang benar.

Materi Pokok

Kalimah Pananya.

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Diskusi
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran
A.     Kegiatan Awal.
·         Mempersiapkan, materi ajar.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca paguneman nu eusina ngenaan kalimah-kalimah pananya.
·         Ngagunemkeun eta wacana jeung jeung babaturan sabangku bari make lentog nu bener.
·         Nuliskeun kecap-kecap  pananya.
·         Nyieun kalimah pananya jeung babaturan atawa jang kasaluhureun make basa nu merenah.
·         Ngedalkeun kalimah pananya jang babaturan atawa kasaluhureun.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks guneman.
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian       
Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Essay































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 3 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 dan 2
Alokasi  Wakto                       :   4 x 35

Standar Kompetensi             :

3.1        Mampu menyimak, memahami, serta menanggapi berbagai jenis wacana  lisan, tentang bahasan kesehatan dan kebersihan, cerita binatang dan kakawihan.
          
Kompetensi Dasar                

3.1.1.  Menyimak bahasan tentang kesehatan dan makanan.

Indikator
·               Ngaregepkeun pedaran ngenaan kabersihan lingkungan.
·               Nyebutkeun rupa-rupa penyakit.
·               Nuliskeun jenis-jenis kabersihan jeung kasehatan lingkungan.
·               Nyieun ringkesan tina eta pedaran.
·               Nyaritakeun deui eusi eta pedaran.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat menyimak uraian tentang lingkungan.
·               Siswa dapat menyebutkan macam-macam penyakit.
·               Sioswa dapat menyebutkan jenis-jenis kebersihan dan kesehatan lingkungan.
·               Siswa dapat membuat ringkasan dan tanggapan terhadap isi dari uraian tersebut.
·               Siswa dapat menceritakan kembali isi dari uraian tersebut.

Materi Pokok

Pedaran Ngenaan Kasehaan.

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran
A.     Kegiatan Awal.
·         Mempersiapkan, materi ajar, memerikasa PR.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca pedaran ngenaan kabersihan lingkungan.
·         Ngajawab pananya nu aya patalina jeung kabersihan lingkungan.
·         Ngelompokkeun jenis-jenis kabersihan jeung kasehatan lingkungan .
·         Ngaringkeus eusi pedaran.
·         Nyieun tanggapan kana eta pedaran.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Pemberian tugas tentang membuat kliping tentang kesehatan dan jenis penyakit..

Alat dan Sumber
·               Teks pedaran
·               Gambar-gambar
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian       
Teknik             :  Tertulis.
Bentuk            :   Isian
    Essay






























Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 4 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 dan 2
Alokasi  Wakto                       :   4  x 35

Standar Kompetensi             :

3.4        Mampu membaca, memahami, serta menangga berbagai bentuk dan jenis   wacana tulis dengan membaca intensif, membaca nyaring serta membaca puisi.

Kompetensi Dasar                

3.3.2  Membaca Nyaring..

Indikator
·               Maca bedas kalawan lafal jeung lentomh anu merenah.
·               Ngajawab penanya nu aya patalina jeung eusi bacaan.
·               Ngalengkepan bacaan ku kecap-kecap anu merenah.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat membaca nyaring dengan lafal dan intonasi yang benar
·               Siswa dapat menjawab pertanyaan tentang isi bacaan.
·               Siswa dapat melengkapi suatu bacaan dengan kat-kata.

Materi Pokok

Maca Bedas.

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Demontrasi
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran
A      Kegiatan Awal.
·         Mengumpulkan tugas.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Maca hiji wacana pondok bari dibarengan kusora nu bedas.
·         Ngalakukeun latihan maca make sora nu bedas.
·         Ngajawab pananya anu aya patalina jeung eta wacana.
·         Ngalengkepan bacaan kana bagian-bagian bacaan nu can  leungkep.
·         Ngedalkeun kalimah pananya jang babaturan atawa kasaluhureun.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks wacana
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian       
Teknik             :  Tertulis, lisan
Bentuk            :   uaraian






































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  (5 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 dan 2
Alokasi  Wakto                       :   4  x 35

Standar Kompetensi             :

3.4     Mampu mengungkapkan  fikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis    
          dengan menulis kalimat berita , kalimat tanya, kalima perintah, kalimat        
                      luas, dan menulis paragraf denagn memperhatikan ejaan dan tanda baca.

Kompetensi Dasar                

3.4.1. Menulis Kalimat Berita

Indikator
·               Nyieun catetan penting ngenaan wawaran atawa ceramah.
·               Nuliskeun kalimah wawaran.
·               Nyebutkeun ciri-ciri kalimah wawaran.
·               Nyieun laporan tina wawaran atau ceramah.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat membuat kalimat berita
·               Siswa dapat menuliskan ciri-ciri kalimat berita.
·               Siswa dapat mambuat laporan dari suatu berita.

Materi Pokok

Nulis kalimah wawaran

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas

Langkah-langkah Pembelajaran
A.    Kegiatan Awal.
·         Mengumpulkan tugas.
·         Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Nitenan bacaan nu eusina ngenaan wawaran hiji hal.
·         Nyatet hal-hal penting tina eta wawaran .
·         Nuliskeun kalimah wawaran.
·         Nyebutkeun conto-conto ciri-ciri kalimah wawaran.
·         Nyieun hiji laporan.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks wacana
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.
·               Koran, majalah.

Penilaian       
Teknik             :  Tes  lisan
Bentuk            :   uaraian





































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 6 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 dan 2
Alokasi  Wakto                       :   4  x 35

Standar Kompetensi             :

3.2        Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, dalam menyapa, menceritakan gamber seri, bercakap-cakap dan meyakinkan teman..

Kompetensi Dasar                

3.2..2  Menceritakan gambar seri.

Indokator
·               Nyusun gambar kalawan puguh entep seureuhna.
·               Ngajelaskeun eusi hiji-hijina gambar nu geus disadiakeun
·               Nerangkeun eusi gambar sacara gembleng.
·               Nyieun hiji karangan nu eusina tina penjelasan gambar seri.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat membuat suatu karangan yang diambil dari susunan gambar seri  sehingga menjadi suatu cerita yang utuh.

Materi Pokok

Gambar seri.

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A.       Kegiatan Awal.
a.       Mengumpulkan tugas.
b.      Apersepsi.

B.     Kegiatan Inti
·         Nengetan gambar nu geus disadiakeun.
·         Nyieun kalimah tina unggal gambar.
·         Ngajelaskeun eusi tina hiji-hijina gambar.
·         Nyaritaankeun gambar ku kalimah nu basajan sarta puguh entep seureuhna.


            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks wacana
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian       
Portopolio









































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 7 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 dan 2
Alokasi  Wakto                       :   4  x 35

Standar Kompetensi             :

3.2.Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara lisan, dalam menyapa, menceritakan gamber seri, bercakap-cakap dan meyakinkan teman..

Kompetensi Dasar                

3.2.3   Bercakap-cakap tentang jenis – jenis binatang.

Indokator
·               Nyebutkeun sasatoan nu gede jeung sasatoan nu leutik.
·               Ngabedakeun antara sato galak jeung sato nu lindeuk.
·               Ngelompokkeun mana nu ka asup sato di darat, di cai jeung sato nu hiber.
·               Nyebutkeun warna, suku, bulu, jeung kadaharan eta sasatoan.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat menyebutkan binatang yang besar dan yang kecil.
·               Siswa dapat membedakan binatang buas dan jinak.
·               Siswa dapat mengelompokkan jenis binatang di darat, di air dan udara.
·               Siswa dapat menyebutkan warna, kaki, bulu dan makanan binatang –binatang tersebut.

Materi Pokok

Percakapan ( Paguneman )

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Diskusi
·               Tanya jawab.

Langkah-langkah Pembelajaran
A.     Kegiatan Awal.
c.       Pembentukan kelompok.
d.      Apersepsi.



B.     Kegiatan Inti
·         Tiap kelompok maca paguneman kahirupan sato.
·         Ngabedakeun antara sato nu galak jeung nu lindek.
·         Ngelompokkeun sato nu hirup di darat, di cai, jeung nu hiber.


            C.     Kegiatan Akhir.
·         Membuat kesimpulan dari materi yang telah disampaikan.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Teks percakapan
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.
·               Gambar yang menunjang materi.

Penilaian       
·         Tes lisan
·         Bentuk Kinerja.
































Rencara Pelaksanaan Pembelajaran  ( 8 )

Mata Pelajaran                        :  Bahasa Sunda
Kelas  / Semester                     :   3 ( tiga ) / 1
Pertemuan ke                          :   1 dan 2
Alokasi  Wakto                       :   4  x 35

Standar Kompetensi             :

3.4.      Mampu mengungkapkan pikiran, perasaan, dan keinginan secara tertulis dengan menuliskan kalimat berita, tanya , perintah, kalimat luas dan menulis paragraf.

Kompetensi Dasar                

3.4.2.Menulis kalimat luas..

Indokator
·               Nyusun kalimah tunggal anu diwuwuhan ku rupa-rupa obyek jeung katerangan.
·               Nulis kalimah tunggal tunggal kalawan ngagunakeun tanda baca anu bener.
·               Nyieun kalimah jembar tina kalimat tunggal.

Tujuan Pembelajaran

·               Siswa dapat menyusun kalimat tunggal yang terdiri dari obyek dan keterangan.
·               Siswa dapat menuliskan kalimat tunggal yang menggunakan tanda baca yang benar.
·               Siswa dapat membuat kalimat luas.

Materi Pokok

Nulis kalimat jembar. )

Metoda Pembelajaran
·               Ceramah
·               Tanya jawab.
·               Pemberian tugas.

Langkah-langkah Pembelajaran
A      Kegiatan Awal.
·         Pembentukan kelompok.
·         Apersepsi.




B.     Kegiatan Inti
·         Nitenan sababaraha kalimah mana nu kaasup kalimah tunggal jeung nu kaasup kalimah jembar.
·         Ngalengkepan kalimah jembar ku kecap atawa kalimah tunggal.
·         Nyieun kalimah jembar ku kecap atawa kalimah tunggal.

            C.     Kegiatan Akhir.
·         Memberikan penilaian dan pemberian PR.

Alat dan Sumber
·               Buku pelajaran penerbit geger Sunten.

Penilaian       
·         Tes lisan
·         Bentuk Kinerja.





Tidak ada komentar:

Posting Komentar